چهارشنبه 13 شهریور 1392 3:23:23 ب.ظ

ارزیابی شرکت مارگارین...

معرفی شرکت:

شرکت مارگارین بیش از 60 سال قبل با نام شرکت مارگارین تاسیس گردیده است. موضوع اصلی شرکت عبارت است از احداث کارخانه و روغنکشی و تصفیه و هیدروژناسیون روغن و مارگارین سازی و تهیه روغن سالاد و نیز تهیه خوراک دام و تاسیس کارخانه پنبه پاک کنی و صابون سازی و صادرات و واردات. شرکت در سال 1355 به سهامی عام تبدیل و در سال 1371 63 درصد از سهام متعلق به سازمان صنایع ملی ایران به شرکت توسعه صنایع بهشهر واگذار شد و بدین ترتیب شرکت از پوشش سازمان صنایع ملی ایران خارج شد. شرکت در بین شرکت های فعال در این صنعت به ترتیب در فروش روغن رده دوم و فروش کره گیاهی در رده اول قرار دارد.

ترکیب سهامداران:

ترکیب سهامداران شرکت در تاریخ 13/6/1392 به شرح جدول زیر می باشد:

نام سهامداران

درصد از کل

شرکت صافولا بهشهر

79.89

شرکت سر ملی ایران

4.06

شرکت سر صندوق بازنشستگی کشوری

1.96

شرکت سر پارس توشه

1.07

سایر سهامداران

13.02

جمع

100

 

 

تولید و فروش:

شرکت مارگارین تولید کننده انواع روغن، کره نباتی و قند و شکر می باشد. محصول اصلی تولیدی شرکت روغن آزاد می باشد که در شش ماهه ابتدایی سال از پوشش 58 درصدی برخوردار بوده است. به طور کلی شرکت دارای ظرفیت تولید 270 هزار تن روغن و 60 هزار تن قند و شکر می باشد که تا کنون موفق به تولید در سطح فوق نگردیده است.

طی عملکرد شش ماهه ابتدایی سال شرکت 80 هزار تن روغن آزاد فروخته که نسبت به بودجه برآوردی شرکت از پوشش 61 درصدی برخوردار بوده است. بنا بر اظهارات مسئولین، حجم بالای فروش به علت تغییر شرکت پخش طرف قرارداد شرکت بوده که شرکت می بایست جهت تامین حداقل موجودی های انبار این شرکت، حجم بالایی از محصولات را واگذار می نمود. در واقع می توان نتیجه گرفتکه حجم بالای فروش شرکت در سه ماهه ابتدایی سال تکرار پذیر نخواهد بود.

از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری شرکت های تولید کننده روغن مجوز افزایش 22.5 درصدی نرخ فروش محصولات را دریافت کردند. این در حالی است که هزینه مواد اولیه مورد نیاز شرکت های فوق طی سه ماهه بهار سال جاری حدود 70% رشد داشته است. بنا بر اظهارات خود شرکت، شرکت بازرگانی دولتی متعهد می باشد که 70% از مواد اولیه مورد نیاز شرکت را به نرخ 21200 ریال به ازای هر کیلو در اختیار شرکت قرار دهد که تا کنون چنین اتفاقی نیافتاده و شرکت در پیش بینی خود نسبت فوق را به 50% تنزل بخشیده است.

با روی کار آمدن دولت جدید، افزایش دوباره قیمت روغن منتفی گشته است. بنا بر اظهارات خود شرکت، دولت موظف می باشد که زیان وارده به شرکت از محل ما به التفاوت افزایش نرخ مواد اولیه مورد نیاز شرکت و نرخ فروش محصولات را جبران نمایند. با توجه به عدم امکان افزایش نرخ فروش محصولات، زیان وارده احتمالا از محل تخصیص روغن خام مصرفی با نرخ دولتی یعنی همان 21200 ریال به ازای هر کیلو صورت می گیرد.

 

تجزیه و تحلیل هزینه های تولید:

نزدیک به 85 درصد از هزینه مواد مربوط به روغن خام و حدود 12 درصد نیز مربوط به لوازم بسته بندی می باشد. نرخ مواد مصرفی در شش ماهه ابتدایی سال 21641 ریال به ازای هر کیلو بوده که نشان می دهد که شرکت طی این مدت قسمتی از موجودی های مواد اولیه خود را به مصرف رسانیده است. چنان چه شرکت بازرگانی دولتی به تعهدات خود عمل کرده و 70% از مصرف روغن خام شرکت را به نرخ 21200 ریال به ازای هر تن در اختیار شرکت قرار دهد و شرکت ما بقی احتیاجات خود را از طریق واردات روغن خام از اتاق مبادلاتی برطرف کند، میانگین نرخ مواد مصرفی شرکت برای ادامه سال برابر 25879 ریال به ازای هر کیلو برآورد می گردد.

 

برآورد مستقل سود 1392:

جهت برآورد سود هر سهم سال 1392 از مفروضات زیر بهره می گیریم:

مقدار فروش شش ماهه دوم روغن آزاد و کره نباتی را به تناسب عملکرد فروش مقدار سه ماهه دوم سال جاری و روغن کامزدی و منو گلیسیرید را برابر تفاوت مقدار فروش شش ماهه از بودجه در نظر می گیریم. نرخ فروش روغن آزاد را نسبت به عملکرد سه ماهه نخست سال جاری به میزان 22.5% افزایش و نرخ سایر محصولات را برابر نرخ های سه ماهه دوم سال لحاظ می کنیم.

مقدار مصرف مواد را به تناسب پیش بینی فروش مقداری و نرخ روغن خام مصرفی را با فرض تخصیص 70 درصدی روغن خام به نرخ 21200 ریال به ازای هر کیلو در نظر می گیریم. هزینه سایر مواد مورد نیاز و دستمزد و سربار را نیز به تناسب عملکرد شش ماهه لحاظ می کنیم.

هزینه های عملیاتی را به تناسب عملکرد شش ماهه و سایر سرفصل های صورت سود و زیان را برابر بودجه در نظر می گیریم. با توجه به مفروضات فوق، سود هر سهم شرکت مارگارین برابر 2175 ریال برآورد می گردد که 32% از بودجه اعلامی شرکت بیشتر می باشد.

گروه: تحلیلی

نظرات

ثبت نام

فراموشی گذرواژه